Семінар кафедри загальної фізики і математики та Технічного центру НАН України
У квітні 2025 р. на базі Міжнародного центру математики і фізики, який функціонує на базі факультету комп’ютерних наук, математики, фізики та економіки кафедра загальної фізики і математики спільно із науковцями Технічного центру НАН України провела науковий семінар «Сила матеріалу. Фізика на службі оборони».
З вітальною промовою до учасників наукового семінару звернулася ректорка Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка професорка Марина Гриньова.

У своєму виступі Марина Вікторівна надала коротку інформацію про досягнення університету за останній період, зазначила подальші напрямки співпраці з інститутами та установами НАН України, висловила сподівання на подальшу творчу і натхненну співпрацю між ТЦ НАН України та ПНПУ імені В. Г. Короленка і побажала успішної роботи учасникам заходу.
Тон роботі семінару і його основний напрям задав співробітник Центрального науково-дослідного інституту озброєння та військової техніки Збройних Сил України, доктор технічних наук, генерал-майор Ігор Одноралов.

У своєму цікавому змістовному виступі він акцентував увагу на сучасних тенденціях і підходах до створення військового спорядження та зброї, наголошуючи на тому, що у сучасному цивілізованому світі перевагу надають тому обладнанню, робота та дія якого ґрунтується на «нових фізичних принципах». Ігор Васильович наголосив, що головною особливістю такої зброї повинна стати її «гуманність», тобто її застосування не повинно спричинювати руйнувань та летальних випадків.
Наступні доповідачі представили цікавий та змістовний матеріал застосування експериментальних фізико-хімічних досліджень до розробки сучасного спорядження.
Так директорка Технічного центру НАН України кандидатка фізико-математичних наук Світлана Сперкач (випускниця фізико-математичного факультету ПДПУ імені В. Г. Короленка 1998 р.) познайомила слухачів із можливостями скануючого електронного мікроскопа JSM-6490LV – високоточного приладу виробництва фірми JEOL Ltd (Японія), який використовують вчені ТЦ НАН України у дослідженнях структури та хімічного складу речовин, зокрема, і тих, що використовуються у військовій сфері.

За хімічним складом основних елементів матеріалу, з якого виготовлений дослідний зразок, як зазначила доповідач, встановлюється маркування, визначається виробник, відповідність певному Стандарту тощо. Така ідентифікація дозволяє вивчати зміни у технології виробництва, з’ясовувати питання про використання нових матеріалів у виробах, що сприяє створенню інноваційних матеріалів, виявленню слабких місць засобів ураження та створенню ефективних систем протидії.
Із доповіді завідувача лабораторії синтезу наносистем та наноматеріалів відділу електронно-зондових досліджень багатофункціональних матеріалів ТЦ НАНУ кандидата хімічних наук Володимира Трачевського слухачі дізналися про можливості, які відкриває перед дослідниками властивостей речовин використання явища електронного парамагнітного резонансу (ЕПР).
В історії людства досить часто бурхливому прогресу тієї чи тієї сфери діяльності сприяли відкриття у області матеріалознавства. Серед інших на особливу увагу заслуговують ті технологічні «прориви», що відбувалися у медицині, сільському господарстві, техніці та військовій справі завдяки використанню найрізноманітніших композитних матеріалів.
Останні чверть століття характеризуються швидким впровадженням у науку і техніку композитних матеріалів на основі вуглецевих нанотрубок. У військовій справі такі матеріали можуть використовуватися в антирадарних системах, в активних камуфляжних системах для техніки і людей.
Співробітники відділу діагностики мезоскопічних систем ТЦ НАНУ під керівництвом завідувача доктора технічних наук Максима Барабаша провели експериментальні та теоретичні дослідження в галузі синтезу вуглецевих нанотрубок. Так, фахівці відділу розробили та успішно протестували новий каталізатор пластинчатого типу, який призначений для синтезу нанотрубок, та запропонували теоретичні засади процесу його дії. Розроблений спосіб забезпечує максимально можливий вихід корисного продукту при мінімальній кількості відходів. Якістю та об’ємом отриманого вуглецевого матеріалу підтверджуються ефективність та перспективність запропонованого методу синтезу вуглецевих нанотрубок.

Колектив факультету комп’ютерних наук, математики, фізики та економіки щиро дякує науковцям Технічного центру НАН України за проведений науковий семінар. Представлені доповіді продемонстрували значний потенціал застосування фундаментальних фізико-хімічних досліджень у розробці передових технологій для оборонної промисловості, підкресливши важливість міждисциплінарної співпраці для зміцнення національної безпеки.