Почесний професор ПНПУ Леонід Булавін отримав найвищу нагороду Національної академії наук України
30 квітня 2025 р. Президія Національної академії наук України на своєму засіданні нагородила академіка Леоніда Анатолійовича Булавіна Золотою медаллю імені В. І. Вернадського НАН України за видатні досягнення в галузі фізики рідин і рідинних систем. Для відзначення вчених за видатні досягнення у галузі природничих, технічних і соціогуманітарних наук Національна академія наук України присуджує свою найвищу нагороду – Золоту медаль імені В. І. Вернадського.
Нагадаємо, що зважаючи на роль академіка Леоніда Анатолійовича Булавіна у розбудові Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, Вчена рада університету в 2017 р. удостоїла Леоніда Анатолійовича званням Почесного професора Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка.

Академік НАН України, доктор фізико-математичних наук, професор, професор кафедри молекулярної фізики фізичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Почесний професор Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Л. А. Булавін – всесвітньо відомий фахівець у галузі фізики рідкого стану речовини, фізики фазових переходів і критичних явищ, медичної фізики, засновник наукової школи нейтронної спектроскопії конденсованих середовищ, яка продовжує відкривати нові горизонти нанофізики рідин і рідинних систем.
Професійній спільноті добре відомі наукові й академічні здобутки Леоніда Булавіна, серед яких перший нейтронний експеримент із нанофізики рідин, який показав залежність фізичних властивостей рідини від розмірів системи; метод Булавіна-Іванова як спосіб розділення одночастинкового та колективного внесків у коефіцієнт самодифузії молекул; визначальні наукові публікації у провідних світових виданнях; запропонована класифікація рідин і рідинних систем, яка враховує різноманітність проявів рідкого стану речовини.

Багатопланова науково-педагогічна і організаційна діяльність Леоніда Булавіна ґрунтується на інноваційних підходах до розвитку вищої школи. Він написав низка монографій і підручників у галузі ядерної фізики, молекулярної фізики, термодинаміки, медичної фізики, фізики полімерів. Наразі у наукометричній базі Scopus проіндексовано 502 публікації Леоніда Анатолійовича, на які отримано 4223 цитування (h-індекс 33)! Академік Леонід Булавін здійснює успішне наукове керівництво дослідженнями молодих вчених, серед яких зараз уже 21 доктори і 36 кандидатів фізико-математичних наук, 4 доктори філософії. Докладніше про науковий та життєвий шлях нашого земляка академіка Леоніда Булавіна можна дізнатися з автобіографічної книги «Дорогі мої дороги» (Полтава: ТОВ «АСМІ», 2020): https://www.researchgate.net/publication/343263222_Dorogi_moi_dorogi

Нам приємно дякувати академіку Л. А. Булавіну за неоціненну допомогу Полтавському національному педагогічному університету імені В. Г. Короленка. Допомога академіка Леоніда Булавіна в координації наукової роботи у галузі фізики рідин і рідинних систем, у підготовці та атестації фахівців у галузі теплофізики та молекулярної фізики, фізики рідин та рідинних систем, фізики полімерів та біополімерів, та їхнє активне залучення до проведення відповідних наукових досліджень важливі для ПНПУ імені В. Г. Короленка: захист кандидатських дисертацій викладачів кафедри загальної фізики і математики нашого університету у спеціалізованій вченій раді фізичного факультету КНУ імені Тараса Шевченка; стажування викладачів на кафедрі молекулярної фізики КНУ імені Тараса Шевченка; регулярна участь молодих науковців з Полтави у Міжнародній науковій конференції «Physics of Liquid Matter: Modern Problems», яка започаткована Леонідом Анатолійовичем; спільні наукові дослідження і наукові публікації викладачів кафедр у провідних фахових виданнях. Академік Л. А. Булавін передав у Бібліотеку імені М. А. Жовтобрюха ПНПУ імені В. Г. Короленка низку написаних ним підручників і монографій, які відображають сучасний стан і перспективи розвитку фізики рідкого стану речовини, молекулярної фізики, ядерної фізики, фізики фазових переходів і фізики полімерів, і є неоціненними джерелами новітньої наукової інформації.

Наша університетська спільнота щиросердно вітає Леоніда Анатолійовича з присудженням найвищої нагороди Національної академії наук України – Золотої медалі імені В. І. Вернадського. Ми глибоко вдячні Леоніду Анатолійовичу за багаторічну співпрацю і плекаємо надію на подальшу плідну наукову й академічну взаємодію!
